Dywany vintage z bliska

Wielki boom!

Dywany vintage na Zachodzie okazały się hitem. Mają swoje długie „10 minut”, bo moda na nie trwa już kilka lat. W Polsce dopiero zyskują na popularności. Tym bardziej z wielką chęcią pokażę Wam set inspiracji – pięknych, nowoczesnych wnętrz, w których dywany postarzane pasują jak ulał:

Powyższe zdjęcia pochodzą z Pinteresta. Tu znajdziesz ich więcej…

Miłość nie od pierwszego wejrzenia

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam na żywo dywan Vintage, miałam mieszane odczucia. Bo jak to ze wszystkimi produktami, a zwłaszcza dywanami, są te kiepskie w wykonaniu i te wyjątkowe, perfekcyjne, którym można dać miano sztuki. Moja przygoda zaczęła się niestety od kiepskiego „turka”, który wyglądał jak ze strychu mojej babci. Jednak szybko natrafiłam na tureckie, a zwłaszcza perskie cuda. Sami zobaczcie:

Porządne dywany vintage są bardzo trwałe, perfekcyjnie wystrzyżone i niebanalnie wybarwione. Tworzone są z niezniszczonych dywanów orientalnych najwyższej klasy – Tabrizów, Kermanów. Te tańsze wersje niestety robione są z bardzo słabych, wyeksploatowanych i tanich dywanów, które u nowego nabywcy szybko się prują, siepią i rozłażą. Tych nie polecam!

A co to w ogóle są, te dywany vintage?

Zwane inaczej „overdyed”, są to dywany postarzane. Wykorzystuje się przy tym specjalne techniki ścierania i strzyżenia runa. Niemniej kobierce nie tracą frędzli, obszycia. Osnowa nie jest uszkodzona. Kolejnym etapem jest odbarwianie lub wybielane, tak aby dywan był monochromatyczny, albo, żeby dominowała tylko jedna barwa. Następnie dywany, tak jak w przypadku patchworków (o nich napiszę wkrótce), są też od nowa barwione – często na mocne, wyraziste kolory, (jak widzicie na części dywanów powyżej). Ale równie popularne są szarości i kolory ziemi.

Podobają Wam się takie dywany? A może macie już takie w domu. Czekam na Wasze komentarze :).

O autorce

Fascynuję się dywanami od kilku lat. Tym tematem zaraził mnie Tomasz Poloński, prywatnie mój partner, a zawodowo właściciel Sarmatia Trading. Ich niesamowite wzornictwo, kunszt i magia oczarowały mnie totalnie. Dywany orientalne to nie tylko klasyczne wzornictwo. To również oryginalny design. Dlatego będę pokazywać różne ich odsłony. Wnętrza tradycyjne, nowoczesne, ale również inspirujące filmy i realizacje z pogranicza sztuki i designu. Zapraszam do śledzenia mojej strony i budowania wokół niej społeczności! Zuza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *