Uniwersalny szary dywan

Szary dywan jest modny…

Wiecie, że średnio 1000 osób miesięcznie wpisuje w wyszukiwarkę Google hasło „szary dywan”? Jest to jedno z popularniejszych haseł w kategorii dywanów. Dlatego zechciałam się przyjrzeć temu tematowi.

Z pomocą przyszli mi eksperci z Sarmatia Trading, opisując trendy, jakie zauważyli wśród swoich klientów. I oczywiście jak zawsze utonęłam w morzu cudnych zdjęć na Pintereście. Zatem, jakie mam wnioski?

Przede wszystkim Polacy szukają dywanów na długie lata. O ile chętnie eksperymentują z dodatkami w mieszkaniach i wprowadzają intensywne kolory, o tyle dywany często wybierają w barwie stonowanej, uniwersalnej, do tego łatwej w czyszczeniu i utrzymaniu. A najlepiej w tej kwestii sprawdza się kolor szary. Ponadto taki dywan nada niezrównany kontrast dla każdej innej barwy.

Co można powiedzieć więcej o kolorze szarym? Czytuję za Zenforest: „Kolor szary to mgła, tajemnica, cień i nieprzenikniona zasłona zapadającego zmierzchu. Dlatego jest to kolor podkreślający potrzebę dochowania sekretu, ukrycia się przed światem ze swoimi sprawami, modlitwą do zbliżającego się mroku o łaskawe przykrycie zasłoną ciemności. Kolor szary wskazuje zachowanie dla siebie swoich zarówno dobrych, jak i tych nieco trudniejszych spraw. Człowiek, który ubiera szare ubrania pokazuje, że sam sobie świetnie poradzi ze wszystkim, że nie potrzebuje ani dobrych rad, ani też pomocy z zewnątrz. Chce pozostać w ukryciu. To kolor wszystkich nieśmiałych, którzy nie chcą zwracać na siebie uwagi.
Podobnie jak zielony, który jest jego tajnym odpowiednikiem, szary kolor potrzebuje wyciszenia, odnalezienia równowagi, harmonii ze światem, uporządkowania emocji. W końcu jeśli coś ukrywamy… to być może nie wszystko jest do końca takie, jak byśmy tego oczekiwali…
Główne przesłanie szarego to: pozwól mi zachować moje problemy w tajemnicy, zostaw mnie w spokoju, chcę ciszy, równowagi, harmonii, uporania się ze swoimi sprawami”.

To teraz czas na krótki przegląd oferty na polskim rynku:

Tradycyjnie

Tradycyjne orientalne dywany raczej nie występują idealnie szare. Jest to mozaika kremu, beżu, brązów i dziesiątek innych kolorów dopełniających, która w ogólnym odbiorze tworzy szarą tonację. Powiem szczerze, że nieźle się natrudziłam, aby znaleźć jakieś fajne wnętrza z szarymi, a przynajmniej szarawymi dywanami tradycyjnymi, zwłaszcza perskimi.

Fot. Pinterest

Z krótkiego wywiadu z Tomaszem Polońskim wynika, że tradycyjne dywany w tonacji szarej zdarzają się rzadko. Srebrzyste i popielate można znaleźć wśród jedwabnych dywanów – Kashmir i Ghom. W odcienie szarości wpadają niektóre luksusowe Isfahany bądź Nainy. Wełniane dywany to przede wszystkim Tabriz, czasem Mir, Moud.

fot. Pinterest

Klasycznie

Z klasycznych dywanów, ale tych o bardziej nowoczesnym (choć wciąż orientalnym wzornictwie), koniecznie muszę wymienić tzw. dywany Royal (w Polsce przeważnie występujące w wersji wełna+sztuczny jedwab, ale w Sarmatia Trading dostępna jest również unikatowa kolekcja z prawdziwym jedwabiem!) oraz Zieglery.

Fot. Pinterest

Na specjalną uwagę zasługują współcześnie projektowane (często przez nagradzanych projektantów) dywany wełniano-jedwabne, które wyraźnie nawiązują do klasycznych wzorów, ale ujęte są w artystyczny a wręcz awangardowy sposób. Niewprawne oko mogłoby je pomylić z dywanami Vintage (piszę o nich niżej), ale różnica jest olbrzymia. Są to dywany nowe, tkane często w najlepszych manufakturach i warsztatach wg szczegółowych projektów. Ponadto przy ich produkcji stosuje się innowacyjne techniki np. wytrawiania części runa. Są precyzyjnie, warstwowo strzyżone i bardzo starannie wykańczane .

Podsumowując, jak zaznaczył Tomek, tradycjonaliści rzadko poszukują szarych dywanów. Ale zwolennicy nowoczesnych wnętrz, mają to na swojej TOP liście.

Nowocześnie

Na osobne podkreślenie zasługują bardzo orientalne, choć niezwykle nowoczesne w wyglądzie wełniane dywany koczownicze, czyli Luri, Gabbeh. Te bywają utrzymane całkowicie w odcieniach szarości. Czasem są w wyraziste pasy, innym razem cieniowane, nieraz gładkie, z delikatnymi, symbolicznymi wzorami. Wyróżnia je duża gęstość tkania, zwarcie. Są to dywany dość wysokie i rewelacyjnie izolują.

 

Designersko

Niewątpliwym hitem ostatnich lat są dywany Vintage i Patchworki. Te, dzięki specjalnej technice postarzania (pisałam o tym w artykule o dywanach Vintage), występują w pełnej palecie odcieni szarości. Znajdziemy dywany bardzo jasne np. platynowe i popielate, ciut ciemniejsze – gołębie, stalowe, a nawet antracytowe i grafitowe, wręcz wpadające w czerń.

 

Niektóre mają wyraziste orientalne wzory i świetnie pasują do wnętrz eklektycznych a nawet glamoure, inne zostały całkowicie wytarte i wystrzyżone, tak że widać jedynie melanż białej osnowy i szarego runa. Takie dobrze odnajdą się we wnętrzach minimalistycznych i w loftach.

Fot. Pinterest

Podsumowując, wybór orientalnych szarych dywanów na rynku polskim jest na prawdę duży. I zadowoli gusta zarówno tradycjonalistów jak i miłośników designu oraz bardzo nowoczesnych wnętrz. Warto jednak przebić się przez zalew kobierców niskiej jakości oraz fabrykatów i poszukać dobrych, wyselekcjonowanych, ręcznie tkanych egzemplarzy. Takie dywany na pewno będą zakupem na lata. Wytrzymają solidną eksploatację, a niebanalne wzory będą długo cieszyć oko.

O autorce

Fascynuję się dywanami od kilku lat. Tym tematem zaraził mnie Tomasz Poloński, prywatnie mój partner, a zawodowo właściciel Sarmatia Trading. Ich niesamowite wzornictwo, kunszt i magia oczarowały mnie totalnie. Dywany orientalne to nie tylko klasyczne wzornictwo. To również oryginalny design. Dlatego będę pokazywać różne ich odsłony. Wnętrza tradycyjne, nowoczesne, ale również inspirujące filmy i realizacje z pogranicza sztuki i designu. Zapraszam do śledzenia mojej strony i budowania wokół niej społeczności! Zuza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *